Producer S2Kizzy And Others Attacked At His Studio, Machines Destroyed

What Savages

By  | Oct 15, 2020, 10:39 AM  | Top of The

Music producer S2Kizzy is counting loses after he was attacked while at his studio.

S2Kizzy took to his Instagram page on Thursday, October 15, to disclose he was with other people in his studio when the attack unfolded.

According to the producer, people who attacked them claimed to be employees of Acher Security.
S2Kizzy was attacked at his studio. Image: Pluto Republic
He revealed that the people beat him up and did not spare his guests including women who were degraded.

‘’NIMEVAMIWA STUDIO NA KUPIGWA NA KUFANYIWA UHARIBIFU WA STUDIO NZIMA KUVUNJIWA VIFAA NA VITU VYA STUDIO NA HAWA WANAODAI WAO NI SECURITY NA PIA NI ULINZI SHIRIKISHI #ACHERSECURITY. STUDIO KULIKUA NA WATU AMBAO PIA WALIPIGWA KAMA WEZI , WANAWAKE WALIZALILISHWA IKIWEMO KUVULIWA NGUO , KUPIGWA ,KUFANYA VITENDO VYA KINYAMA 😓 !!!!’’ S2Kizzy wrote.

The producer said the attacked happened on the night of Wednesday, October 14.
View this post on Instagram

NIMEVAMIWA STUDIO NA KUPIGWA NA KUFANYIWA UHARIBIFU WA STUDIO NZIMA KUVUNJIWA VIFAA NA VITU VYA STUDIO NA HAWA WANAODAI WAO NI SECURITY NA PIA NI ULINZI SHIRIKISHI #ACHERSECURITY .... STUDIO KULIKUA NA WATU AMBAO PIA WALIPIGWA KAMA WEZI , WANAWAKE WALIZALILISHWA IKIWEMO KUVULIWA NGUO , KUPIGWA ,KUFANYA VITENDO VYA KINYAMA 😓 !!!! NIMESIKITISHWA SANA NA NIMEKATISHWA SANA TAMAA MIMI KAMA KIJANA AMBAE NATAFUTA RIZKI...!!! KAZI ZETU TUNAKESHA TUNAANGAIKA LAKINI MWISHO WA SIKU TUNAVUNJWA SANA MOYO NA VITU AMBAVYO HAVINA ILI WALA LILE .... !!! @wasafitv @wasafifm @cloudsfmtz @cloudstv @millardayo @bongofive @efmtanzania @eastafricaredio @sammisago @dizzimonline @globaltvonline @carrymastory @timesfmtz @jicholauswazi

A post shared by zombie 🇹🇿 (@s2kizzy) on

S2Kizzy added he was working on night shift with his guests and clients when the security people ambushed them.

‘’NIMESIKITISHWA SANA NA NIMEKATISHWA SANA TAMAA MIMI KAMA KIJANA AMBAE NATAFUTA RIZKI...!!! KAZI ZETU TUNAKESHA TUNAANGAIKA LAKINI MWISHO WA SIKU TUNAVUNJWA SANA MOYO NA VITU AMBAVYO HAVINA ILI WALA LILE .... !!!’’ he added.

His post moved many people including celebrities such as Mbosso, Lil Ommy, Adam Mchomvu and Rosa Ree who condemned the attacked and called on relevant authorities to take action against the attackers.